خانه آزمون سراسری معرفی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی

دانشگاه تهران

تاریخ درج : 1396/05/10    تاریخ بروز رسانی :1396/05/10    تعداد بازدید:990

دانشگاه تهران، کهن‌ترین و بزرگترین مرکز دانشگاهی کشور، از اعتبار بین‌المللی خاصی برخوردار است. این مرکز علمی که از آن به عنوان «دانشگاه مادر» و «نماد آموزش عالی کشور» یاد می‌شود، نقش بسزایی در توسعه علمی، فرهنگی و تحولات سیاسی و اجتماعی کشور داشته و دارد. پیشینه تأسیس دانشگاه در ایران به سال 1230 هجری شمسی و تأسیس مدرسه دارالفنون باز می­گردد. اما تأسیس مرکزی برای گسترش علوم عالیه در ایران در سال 1307 از سوی دکتر علی اصغر حکمت به دولت وقت پیشنهاد شد. این پیشنهاد با تلاش و مذاکرات ایشان با نمایندگان مجلس در سال 1312 در مجلس شورای ملی مطرح شد و در هشتم خرداد 1313 با عنوان قانون تأسیس دانشگاه تهران به تصویب رسید. دانشکده فنی، هسته اولیه دانشگاه تهران بود که در سال 1313 افتتاح شد. دیگر دانشکده‌های دانشگاه در ابتدای تأسیس عبارت بودند از: دانشکده علوم معقول و منقول، دانشکده علوم طبیعی و ریاضی، دانشکده ادبیات، فلسفه و علوم تربیتی، دانشکده طب، دانشکده حقوق، علوم سیاسی و اقتصادی.

از آغاز فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه تهران تاکنون، همواره افراد شایسته و شخصیت‌های برجسته و صاحب نامی چون: محمود حسابی، علی‌اکبر دهخدا، شهید مصطفی چمران، شهید محمد مفتح، شهید مرتضی مطهری و ... در آن به تدریس و تحقیق مشغول بوده‌اند.

دانشگاه تهران با داشتن 7 پردیس: ابوریحان، پردیس دانشکده‌های فنی (با 6 دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی متالورژی و مواد، مهندسی معدن و مهندسی مکانیک)، پردیس علوم (با 5 دانشکده فیزیک، شیمی، زمین‌شناسی، زیست‌شناسی و ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر)، پردیس قم (با 3 دانشکده مدیریت، حقوق و فقه و فلسفه)، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی (با 4 دانشکده علوم و مهندسی، مهندسی و فناوری کشاورزی، اقتصاد و توسعه کشاورزی، منابع طبیعی)، پردیس هنرهای زیبا (با 4 دانشکده معماری، شهرسازی، هنرهای تجسمی و هنرهای نمایشی و موسیقی) و پردیس بین‌المللی کیش و همچنین 12 دانشکده مستقل ادبیات و علوم انسانی، الهیات و معارف اسلامی، اقتصاد، تربیت بدنی و علوم ورزشی، جغرافیا، حقوق و علوم سیاسی، دامپزشکی، زبان‌های خارجی، روان‌شناسی و علوم تربیتی، علوم اجتماعی، مدیریت و محیط زیست و مطالعات جهان و نیز بیش از 33 مرکز یا موسسه پژوهشی که عبارتند از: مرکز تحقیقات بیوشیمی- بیوفیزیک،‌ موسسه ژئوفیزیک، مرکز مطالعات و تحقیقات زنان، ‌مرکز مطالعات عالی بین‌المللی،  موسسه تحقیقات و علوم جزایی و جرم‌شناسی،‌ موسسه تحقیقات تعاون، موسسه حقوق تطبیقی، موسسه لغت‌نامه دهخدا،‌ موسسه باستان‌شناسی، مرکز تحقیقات بین‌المللی همزیستی با کویر، موسسه روان‌شناسی و علوم تربیتی،‌ موسسه تحقیقات و کاربرد مواد معدنی، پژوهشکده تاریخ علم، انستیتو مهندسی نفت، موسسه جغرافیا، گروه پژوهش بهینه‌سازی، موسسه تحقیقات دانشکده دامپزشکی، مرکز تحقیقات سم‌شناسی، مرکز تحقیقات کنه و بیماریهای منتقله از کنه‌ها، گروه پژوهشی بیوتکنولوژی کشاورزی، پژوهشکده فرهنگ و هنر، موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی، موسسه توسعه و تحقیقات اقتصادی، موسسه پژوهش در مدیریت و برنامه‌ریزی انرژی، مرکز پژوهش‌های کاربردی مدیریت، مرکز مطالعات گردشگری، مرکز تحقیقات خودرو، سوخت و محیط زیست، مرکز پژوهشی علوم گیاهی، مرکز پژوهشی بیولوژیک آفات و بیماری‌های گیاهی، موسسه زیست‌مواد، گروه پژوهشی اخلاق حرفه‌ای و گروه مطالعات اوراسیای مرکزی و متنوع‌ترین رشته‌های آموزشی(111 رشته در مقطع کارشناسی، 284 رشته و گرایش در مقطع کارشناسی ارشد و 180 رشته و گرایش در مقطع دکتری) و بیش از 1500 عضو هیأت علمی، از وجوه ممتازی نسبت به دیگر مراکز آموزش عالی کشور برخوردار است.

 

 

ارتباط با دانشگاه

تلفن (به همراه پیش شماره)

روابط عمومی:                            6112664

معاونت دانشجویی فرهنگی:           61112836

حوزه ریاست:             61112500-66469824

معاونت پژوهشی:                      61112992

معاونت آموزشی:         66490162-66462697

معاونت اداری مالی:                   61112663

الکترونیکی

پست الکترونیکی:

publicrel@ut.ac.ir

سایت دانشگاه:

http://www.ut.ac.ir

پستی

آدرس پردیس مرکزی: تهران- خیابان انقلاب- نبش خیابان 16 آذر- ساختمان مرکزی دانشگاه تهران

 

 

۳۰۴۶۹۶
تعداد بازدید کل :
۸
تعداد افراد online :
۱۳۹۷/۰۴/۰۱ - ۱۵:۵۰:۰۱
تاریخ :


تلفن: 88923790
نمابر: 88923778
پست الكترونيكي: arzesh@sanjesh.org
نشاني: تهران- خيابان كريم خان زند-بين خيابان استاد نجات اللهي
و خيابان سپهبد قرني- پلاك 204- سازمان سنجش آموزش كشور
طبقه 5- مركز تحقيقات، ارزشيابي، اعتبارسنجي و تضمين كيفيت آموزش عالي