خانه آزمون سراسری معرفی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی

دانشگاه صنعتی شریف

تاریخ درج : 1396/05/10    تاریخ بروز رسانی :1396/05/10    تعداد بازدید:849

دانشگاه صنعتی شریف به عنوان اولین دانشگاه تخصصی کشور در آبان ماه سال 1344 با هدف تأمین و تربیت بخشی از نیروی انسانی متخصص مورد نیاز با کیفیتی هم سطح دانشگاه‌های معتبر جهان تأسیس شد.

دانشگاه از مهرماه سال 1345 با حدود پنجاه نفر عضو هیأت علمی و با پذیرش حدود چهارصد دانشجو در رشته‌های مهندسی برق، متالورژی و مکانیک عملاً فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد. از آن سال به بعد پیوسته به کیفیت و کمیت دانشجویان پذیرفته شده افزوده شد و به موازات آن زمینه‌های فعالیت‌های آموزشی آن گسترش ‌یافت، به طوری که در سال بعد دو دانشکده علوم فیزیک و ریاضی و دانشکده مدیریت صنعتی و اقتصاد مهندسی نیز کار خود را آغاز کردند. در سال تحصیلی 49ـ 48 یعنی حدود چهار سال بعد، اولین دانش‌آموختگان به تعداد 263 نفر با مدرک کارشناسی مهندسی وارد بازار کار شدند. در این موقع دانشکده شیمی به دانشکده‌های علوم افزوده شد و دانشکده مدیریت صنعتی در سطح کارشناسی اقدام به پذیرش دانشجو کرد و به دانشکده مهندسی صنایع تغییر نام داد. دو سال بعد دانشکده مهندسی عمران فعلی با نام مهندسی سازه فعالیت خود را آغاز کرد و دانشکده ریاضی برای اولین بار دانشجوی کارشناسی‌ارشد پذیرفت. در حال حاضر این دانشگاه با دوازده دانشکده در کلیه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد.

دانشگاه صنعتی شریف افتخار دارد که با بیش از چهل سال تجربه و فعالیت علمی توانسته است به یاری استادان کارآمد و محققان تلاشگر و دلسوز خود و همچنین با بهره‌گیری از امکانات کمک آموزشی و آزمایشگاهی، دانشجویان مستعدی را در سطح کارآمدترین نیروهای علمی و فنی کشور تحویل جامعه دهد.

در حال حاضر تعداد 11172 نفر در این دانشگاه مشغول تحصیل بوده که از این تعداد 931 نفر در مقطع دکتری،4260 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و5981 نفر در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند.  هم چنین دانش‌آموختگان این دانشگاه بالاترین درصد قبولی از کارشناسی به کارشناسی‌ارشد و بهترین میانگین نمره در آزمون‌های متمرکز ورودی کارشناسی‌ارشد را در میان دانشگاه‌های کشور داشته‌اند.

تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه 418 نفر است، که از این تعداد 44 نفر مربی، 137 نفر استادیار،121 نفر دانشیار و 116 نفر در مرتبه استادی قرار دارند. علاوه بر این دانشگاه در سال‌های گذشته سهم عمده‌ای در تربیت نفرات اول آزمون سراسری و برگزیدگان المپیادهای ریاضی، فیزیک، شیمی و کامپیوتر و آماده‌سازی آنها برای شرکت در رقابت‌های جهانی داشته است

دانشگاه صنعتی‌شریف در جریان پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی بالغ بر 150 شهید تقدیم میهن اسلامی کرده که در بین این شهدا نام شهید دکتر عباسپور، مجید حداد عادل، وزرایی و شوریده از فرماندهان دفاع مقدس به چشم می‌خورد.

دانشجویان دانشگاه شریف در اکثر المپیادهای دانشجویی و مسابقات ریاضی، مقام‌های نخست را از آن خود کرده‌اند. این دانشجویان همچنین در صحنه‌های بین‌المللی نیز خوش درخشیده‌اند و در سال 1999 و 2005 در میان تمام تیم‌های مطرح جهان، مقام اول روبوکاپ را از آن خود کرده‌اند.

دانشگاه صنعتی‌شریف در حال حاضر دارای 12 دانشکده علوم ریاضی، فیزیک، شیمی، هوا و فضا، صنایع، مواد، عمران، مکانیک، کامپیوتر و فناوری اطلاعات و مدیریت و اقتصاد است. پنج مرکز تربیت بدنی، کارگاه‌های آموزشی، زبان‌های خارجی، علوم انسانی و معارف اسلامی و گرافیک مهندسی نیز در دانشگاه شریف در حال فعالیت هستند.

هفت پژوهشکده و 3 مرکز تحقیقات در حوزه پژوهشی دانشگاه شریف فعالیت می‌کنند.

 

 

ارتباط با دانشگاه

 

تلفن (به همراه پیش شماره)

روابط عمومی:                     66164050

معاونت دانشجویی فرهنگی:        66165001

حوزه ریاست:                     66164040                   

معاونت پژوهشی:                   66164026

معاونت آموزشی:                 66165050

معاونت اداری مالی:                66164040

الکترونیکی

پست الکترونیکی:

info@ sharif.ir

سایت دانشگاه:

http://www.sharif.ir

پستی

آدرس پردیس مرکزی: تهران- خیابان آزادی- نرسیده به میدان آزادی– دانشگاه صنعتی شریف

 

۳۰۴۶۸۸
تعداد بازدید کل :
۸
تعداد افراد online :
۱۳۹۷/۰۴/۰۱ - ۱۵:۴۸:۲۳
تاریخ :


تلفن: 88923790
نمابر: 88923778
پست الكترونيكي: arzesh@sanjesh.org
نشاني: تهران- خيابان كريم خان زند-بين خيابان استاد نجات اللهي
و خيابان سپهبد قرني- پلاك 204- سازمان سنجش آموزش كشور
طبقه 5- مركز تحقيقات، ارزشيابي، اعتبارسنجي و تضمين كيفيت آموزش عالي